8481-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: KS 2021/7011 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskrona kommun 212000-0829, Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255, Kruthusen företagsfastigheter AB 556052-0438 och AB Karlskronahem 556114-6662 upphandlade Accessnät till de beställarens samtliga arbetsställen med minsta bandbredd på 1Gbit/s. Beställaren efterfrågar två servicenivåer för aktuella kapacitetsleveranser, en basnivå på 99,8% samt utökad nivå på 99,97%.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48510000 Programvara för kommunikation, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren genomförde en frivillig förhandsinsyn, i enlighet med LOU (2016:1145) 10 kap 5§, med avsikt att teckna avtal om kommunikationstjänster i accessnät med Affärsverken Karlskrona AB för leverans till beställarens samtliga arbetsställen med möjlighet att leverera bandbredd på minst 1Gbit/s. Beställaren efterfrågar två servicenivåer för aktuella kapacitetsleveranser, en basnivå på 99,8% samt utökad nivå på 99,97%. Beställaren efterfrågar en (1) leverantör som kan leverera kapacitet, bandbredd och efterfrågade servicenivåer till beställarens samtliga 420 arbetsställen med 9000 portar. Avtalstiden är två år med möjlig förlängning med 4 x 2 år.