84814-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter kalkylator
Referensnummer: KS-UH/2021:61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av byggkalkylator.
Uppdrag inom ramavtalet avser rollen som byggkalkylator i byggprojekt. Karlstads kommun utför kalkyler i ett projekts olika skeden, vanligtvis tidigt i ett projekt för att begära investeringspengar. I ett uppdrag ingår vanligtvis att upprätta byggkalkyl för planerade åtgärder samt att samordna övriga kalkyler (tex vs, ventilation, el) till en totalkalkyl.
Avtal avses tecknas med två K per område. Avrop sker i enlighet med rangordning.
Beställaren avser att i huvudsak avropa konsulttjänsterna för uppdrag inom kommunens fastighetsbestånd. Det rör sig främst om offentliga byggnader såsom skolor, förskolor, äldreboenden, idrottsanläggningar, samt flerbostadshus inklusive mark och tomtytor i angränsning till dessa.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym: 300 000 SEK/år
Takvolym: 2 000 000 SEK under hela avtalsperioden
Uppskattad volym baseras på tidigare års inköp av tjänsterna. Beställaren garanterar inga volymer.