2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetsmarknadsutbildning Lokalvård 2026
Beskrivning: Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning mot yrket Lokalvårdare. Med arbetsmarknadsutbildning avses yrkesinriktad utbildning som syftar till att underlätta för den enskilde att få eller behålla ett arbete och som motverkar att brist på arbetskraft uppstår på arbetsmarknaden. Denna utbildning avser att möta arbetsmarknadens behov av utbildad lokalvårdspersonal i landet. Samhället står inför stora utmaningar gällande kompetensförsörjning. Det ställs allt högre krav på dokumenterad kompetens vilket har lett till brist på utbildad personal.
Intern identifierare: Af-2025/0076 2707
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande i enlighet med kapitel 19. Bilaga 2 tjänst.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1780987-0
Huvudklassificering (cpv): 80530000 Yrkesutbildning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Östra Skåne
Beskrivning: Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning mot yrket Lokalvårdare. Med arbetsmarknadsutbildning avses yrkesinriktad utbildning som syftar till att underlätta för den enskilde att få eller behålla ett arbete och som motverkar att brist på arbetskraft uppstår på arbetsmarknaden. Denna utbildning avser att möta arbetsmarknadens behov av utbildad lokalvårdspersonal i landet. Samhället står inför stora utmaningar gällande kompetensförsörjning. Det ställs allt högre krav på dokumenterad kompetens vilket har lett till brist på utbildad personal. För leveransområde Östra Skåne efterfrågar Arbetsförmedlingen en arbetsmarknadsutbildning som främst kommer att användas i form av rekryteringsutbildning.
Intern identifierare: 1780988-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Västerås
Beskrivning: Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning mot yrket Lokalvårdare. Med arbetsmarknadsutbildning avses yrkesinriktad utbildning som syftar till att underlätta för den enskilde att få eller behålla ett arbete och som motverkar att brist på arbetskraft uppstår på arbetsmarknaden. Denna utbildning avser att möta arbetsmarknadens behov av utbildad lokalvårdspersonal i landet. Samhället står inför stora utmaningar gällande kompetensförsörjning. Det ställs allt högre krav på dokumenterad kompetens vilket har lett till brist på utbildad personal. I leveransområde Västerås ska utbildningen i huvudsak levereras löpande, men ska vid behov kunna genomföras som rekryteringsutbildning
Intern identifierare: 1847232-2