2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skoladministrativt system
Beskrivning: Tierps, Älvkarleby, Östhammar och Heby kommun upphandlar ett nytt avtal gällande skoladministration. Systemet skall innehålla funktioner för elevadministration enligt gällande lagar
Intern identifierare: 2025-159
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: System för skoladministration
Beskrivning: Följande kommuner ska upphandla ett nytt avtal gällande skoladministration, Tierp, Älvkarleby, Östhammar och Heby. Systemet skall innehålla funktioner för elevadministration enligt gällande lagar och regelverk för: • Förskola • Förskoleklass • Fritidshem • Grundskola inkl. anpassad grundskola. • Gymnasieskola inkl. anpassad gymnasieskola • Vuxenutbildning/YH utbildning/SFI
Intern identifierare: 1835516-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: System för skoladministration (1)
Intern identifierare: 1835517-1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option att förlänga kontrakt 2 + 2 år