84854-2020 - ResultatSverige-Strängnäs: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: KS/2019:280-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för leverans av livsmedel, omfattande färskt, fryst, kolonialt, mejeri samt frukt och grönt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Huvudgrossist
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1: Huvudgrossist (färskt, fryst, kolonialt, frukt & grönt, samt mejeri till ”små enheter”, kategori 2 och 3).
Mejeri
Del nr: 2
15500000 Mejeriprodukter
Anbudsområde 2: Mejeri (till ”stora enheter”, kategori 1).