84873-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Avlägsnande av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning SARV och Mariefred
Referensnummer: UH 22-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs reningsverk, beläget vid Mälaren med fastighetsbeteckningen Strängnäs 3:1, producerar slam som biprodukt av den reningsprocess för spillvatten som är verket huvudsakliga syfte. Det producerade slammet är ett kemslam som har tagits ut från sedimenteringsbasänger, gått igenom en förtjockare, rötats i en termofil rötningsprocess och till slut avvattnats genom en centrifug. Enligt ESEM slamstrategi ska slammet tas hand på ett sådant sätt att ett hållbart kretslopp uppstår i så god mån som möjligt.
Mariefreds reningsverk, beläget vid beläget vid Mälaren med fastighetsbeteckningen Ärnäs 1:3 och Ärnäs 1:3, producerar slam som biprodukt av den reningsprocess för spillvatten som är verket huvudsakliga syfte. Det producerade slammet är ett kemslam som tagits ut från sedimenteringsbassänger för att sedan filtreras genom vassbäddar där över tid, en slamkaka byggs upp. På samma sätt som för Strängnäs reningsverk ska slammet tas hand på ett så hållbart sätt som möjligt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs reningsverk, beläget vid Mälaren med fastighetsbeteckningen Strängnäs 3:1, producerar slam som biprodukt av den reningsprocess för spillvatten som är verket huvudsakliga syfte. Det producerade slammet är ett kemslam som har tagits ut från sedimenteringsbasänger, gått igenom en förtjockare, rötats i en termofil rötningsprocess och till slut avvattnats genom en centrifug. Enligt ESEM slamstrategi ska slammet tas hand på ett sådant sätt att ett hållbart kretslopp uppstår i så god mån som möjligt. Det handlar då om att lägga ut slammet på åkermark eller i skog så att de näringsämnen som finns i slammet kan komma till godo i första hand. Slamstrategin i skedet där leverantören tar vid går ut på att återanvända (jordbruk eller skogsbruk exempelvis), återvinna (ex fosforutvinning), energi återvinna (förbränning) och slutligen bortskaffning (sluttäckningen eller dylikt). Då röt processen inte är igång än är det svårt att säga vilka mängder slam det rör sig om men för de senaste fem åren var medelvärde 830 ton torr substans per år. Med den nya rötning processen och en minskning på en fjärdedel tros det produceras runt 600 ton torr substans per år. Med denna minskning i den totala volymen kommer en koncentration av ämnen troligtvis ske vilket kommer förändra slammets karaktär.
Enligt slamstrategin ska Strängnäs reningsverk ska bli REVAQ-certifierat, det arbetet är dock inte påbörjat.
Mariefreds reningsverk, beläget vid beläget vid Mälaren med fastighetsbeteckningen Ärnäs 1:3 och Ärnäs 1:3, producerar slam som biprodukt av den reningsprocess för spillvatten som är verket huvudsakliga syfte. Det producerade slammet är ett kemslam som tagits ut från sedimenteringsbassänger för att sedan filtreras genom vassbäddar där över tid, en slamkaka byggs upp. På samma sätt som för Strängnäs reningsverk ska slammet tas hand på ett så hållbart sätt som möjligt. Varje vassbädd rymmer ungefär 2650 m3 när den är full med slam och i genomsnitt räknar man med att tömma en bädd per år.
Kvalitetskrav
Anbudsgivare ska ha ett strukturerat och dokumenterat kvalitetsarbete som är öppet för granskning av Beställaren. Kvalitetsarbetet ska vara aktivt under hela avtalsperioden och leda till ständig förbättring. Som bevis för detta ska Anbudsgivare som är tredjepartcertifierad av ackrediterat certifieringsinstitut för de aktuella verksamhetsområdena bifoga kopia på certifikatet (hänvisning till hemsidor eller länkar godtas inte som bevis).
I de fall Anbudsgivare inte har ett tredjepartscertifierat kvalitetsledningssystem ska istället kvalitetspolicy och kvalitetsmål bifogas anbudet. Anbudsgivare ska i sådana fall även på begäran, kunna redovisa sitt systematiska kvalitetsarbete/kvalitetsledningssystem.
För att garantera att kvalitetsarbetet möter Beställarens krav bör redovisningen minst innehålla följande:
a) Resurser och ansvarsfördelning i företaget vad gäller kvalitetsarbete. b) Rutiner för egenkontroll och intern revision. c) Rutiner för hantering av avvikelser och korrigerande åtgärder. d) Rutiner för förebyggande åtgärder. e) Rutiner för hantering av reklamationer. f) Rutiner för kvalitetssäkring av underleverantörer. Redovisningen ska inkommit till Beställaren inom tre dagar efter begäran.