848745-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – OPTO 2.0 Upprättande av bygghandling och framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad för sträckan Bräcke-Storlien
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOPTO 2.0 Upprättande av bygghandling och framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad för sträckan Bräcke-Storlien
BeskrivningUpphandlingen avser framtagande av förfrågningsunderlag och upprättande av bygghandling för utförandeentreprenad avseende förläggning av ny optokabelanläggning, dvs. multidukt för blåsfiber, längs järnvägssträckan Bräcke - Storlien inklusive leverans av relationshandling och förvaltningsdata efter avslutad entreprenad.
Intern identifierareKOM-419555
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen avser projektering avs. förläggning av ca. 235 km ny optokabelanläggning (multidukt) längs järnvägssträckan Bräcke - Storlien.
Intern identifierareOPTO 2.0 Upprättande av bygghandling och framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad för sträckan Bräcke-Storlien