See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Spolbilstjänster, slamsugningstjänster och ledningsfilmning
Beskrivning: Upphandlingen avser de upphandlande myndigheternas behov av spolbilstjänster, slamsugningstjänster och ledningsfilmning. Arbete kommer under avtalstiden att ske inom Laholms- och Halmstads kommun.
Intern identifierare: LBVAAB 2025/00154
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 34144410 Slamsugare, 42997000 Rörledningsutrustning, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 90470000 Rensning av avlopp, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Se upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1656810-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: DEL 1 - Stor Kombinerad spol- och sugbil
Intern identifierare: 1656812-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: DEL 2 - Stor Kombinerad spol- och sugbil RECYCLING
Intern identifierare: 1656813-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: DEL 3 - Liten spolbil
Intern identifierare: 1656814-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: DEL 4 - Liten Kombinerad spol- och sugbil
Intern identifierare: 1717974-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: DEL 5 - Liten Kombinerad spol- och sugbil RECYCLING
Intern identifierare: 1656815-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: DEL 6 – Liten filmbil
Intern identifierare: 1656816-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: DEL 7 – Stor filmbil exkl satelitfilmning
Intern identifierare: 1656817-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: DEL 8 – Stor filmbil inkl satelitfilmning
Intern identifierare: 1656818-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: DEL 9 – Slamsugningsbil
Intern identifierare: 1656819-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: DEL 10 - Sugbil för transport av farligt avfall samt besiktning av oljeavskiljare i samband med tömning
Intern identifierare: 1656820-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: DEL 11 – Torrsugbil
Intern identifierare: 1656811-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: DEL 12 – Grävsugbil
Intern identifierare: 1660357-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: DEL 13 – Lastbil med minst 13 m³ tank för bevattning av träd, buskar och blommor
Intern identifierare: 1656821-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: DEL 14 - Lastbil med minst 13 m³ tank för transport av vätskor, slam etc,
Intern identifierare: 1660368-14
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: DEL 15 - Medelstor Kombinerad spol- och sugbil (Cityrecycler) anpassad för arbete på/vid GC-väg etc
Intern identifierare: 1730460-15
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: DEL 16 - Mobil/ fjärrstyrd filmenhet
Intern identifierare: 1801271-16
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: DEL 17 - Brunnsinspektion
Intern identifierare: 1801272-17
Ytterligare klassificering (cpv): 34144410 Slamsugare, 42997000 Rörledningsutrustning, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 76472000 Inspektion eller provning av utrustning på brunnsplatsen, 90470000 Rensning av avlopp, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering