84937-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljötekniska konsulttjänster – Ramavtal Geotekniska- och markmiljöundersökningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Geotekniska- och markmiljöundersökningar
BeskrivningUpphandlingen avser konsulter med expertis och utrustning inom geoteknik och markmiljö, för utförande av undersökningar och riskbedömningar. Uppdraget omfattar huvudsakligen utredning av mark- och vattenföroreningar, där föroreningen med största sannolikhet utgörs av bl. a PFAS. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Ramavtal avses tecknas med en (1) leverantör.
Intern identifierare25/248
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetAnvänder ej påskyndat förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000