2. Förfarande
Förfarande
Titel: Labhiss/rörpost
Beskrivning: Upphandlingen avser ett modernt, verksamhetsanpassat och driftsäkert rörpostsystem som möjliggör en direkt och effektiv provtransportväg från Akutmottagningen till Försorterare 2 vid KKF. Lösningen ska vara fabriksny, baserad på senaste teknik och bidra till korta ledtider, hög tillgänglighet och ett robust flöde för provhantering. Upphandlingen ska även säkerställa tillgång till nödvändigt underhållsmaterial under hela avtalstiden.
Intern identifierare: UPPH2025-00397
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 44162000 Rörsystem, 44164200 Rörsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000