849630-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Tekniska konsulttjänster - Projekt- och byggledning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulttjänster - Projekt- och byggledning
BeskrivningEkerö kommun avser att upphandla ett ramavtal för tekniska konsulttjänster inom beslutade investerings- och underhållsprojekt. Ramavtalet omfattar bland annat projekt-, projekterings- och byggledning, installationssamordning, kontrollansvarig enligt PBL och byggarbetsmiljösamordnare för planering och projektering (BAS-P). Ramavtal avses att tecknas med två (2) leverantörer.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90890:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315000 Byggnadsteknik