See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nationell upphandling av intravenösa läkemedel vid Gauchers sjukdom
Beskrivning: Upphandlingen omfattar intravenösa läkemedel vid Gauchers sjukdom för succesiva inköp till Sveriges regioner. De aktuella ATC koderna som upphandlingen omfattar är A16AB02 Imiglukeras och A16AB10 Velagluceras alfa. Upphandlingen genomförs av Region Skåne genom befullmäktigande av samtliga övriga regioner i Sverige.
Intern identifierare: 2025-O000898
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Upphandlingen omfattar intravenösa läkemedel vid Gauchers sjukdom för succesiva inköp till Sveriges regioner (även kallade Upphandlande myndigheter). Upphandlingen genomförs av Region Skåne genom befullmäktigande av samtliga regioner i Sverige. De aktuella ATC koderna som upphandlingen omfattar är A16AB02 Imiglukeras och A16AB10 Velagluceras alfa.
Intern identifierare: 1740450-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspec
Intern identifierare: 1740452-1