Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsflytt och skrotning
Referensnummer: UPP-2021-025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50118000 Utryckningsservice för bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla Ramavtal för fordonsflytt och skrotning inom Huddinge kommun. De tjänster som avses är bortforsling av övergivna och utbrända fordon, kortflytt samt transport av felparkerade fordon till angiven plats i Huddinge (anbudsområde A), samt skrotning av fordon (anbudsområde B).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fordonsflytt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50118000 Utryckningsservice för bilar, 50118100 Bärgning av bilar, 50118110 Bortforsling av fordon, 50118200 Bärgning av nyttofordon, 50118400 Bärgning av motorfordon, 50190000 Skrotning av fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden för fordonsflytt, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 1 500 000 SEK, dock max 3 000 000.
Anbud kan lämnas på anbudsområde A och/eller B. Anbudsområdena kommer att utvärderas var för sig. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör (om så är möjligt) för anbudsområde A och en (1) leverantörer (om så är möjligt) för anbudsområde B.
Avtalet gäller i två (2) år från planerad avtalsstart 2022-04-01 med möjlighet till förlängning med ytterligare ett (1) plus ett (1) år med oförändrade villkor.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/04/2022Slut: 31/03/2024
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
1+1år, totalt 4 år.
Skrotning
Del nr: 2