Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsutvecklare statlig ekonomi
Referensnummer: 423-230/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SGU har behov av kompetensförstärknig för att utveckla en ny ekonomimodell och ekonomisk styrning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förfrågan avser ett konsultteam för att bistå SGU med förändrat arbetssätt avseende finansiell planering och uppföljning, ny ekonomisk modell och effektivisering av ekonomiadministrativa processer.
Grunduppdraget gäller från mars 2021 till februari 2024, med option på förlängning 1+1 år.
I ramavtalet finns även möjlighet för beställaren att avropa timmar av konsulttjänster för läpande ekonomiredovisning, samt konsultstöd vid bokslut.