84977-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinsopning
Referensnummer: 21/64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller maskinsopning av vägar och gång- och cykelvägar i Partille kommun med sopsugande maskiner. Arbetet ska utföras under vår och höst.
Partille kommun, Tekniska avdelningen Gata/Park inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ett ramavtal avseende Maskinsopning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av ett ramavtal avseende Partille kommunens löpande behov av tjänsten Maskinsopning under avtalsperioden.
Ramavtalet avser sopning av gator, parkeringar och GC-vägar, men även andra ytor kan komma att beställas. Tjänsterna kommer att vara både planerade och beställas vid löpande behov och ska vara kompletterande till det som körs i egen regi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90611000 Gaturenhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsinbjudan
Allmän beskrivning och syfte
Omfattning
Upphandlingen gäller maskinsopning av vägar och gång- och cykelvägar i Partille kommun med sopsugande maskiner. Arbetet ska utföras under vår och höst efter gällande kartmaterial, se bilagorna 1-15 (vårsopning). Kartor för höstsopning lämnas ut på uppstartsmöte.
Partille kommuns totala volymer för tidigare år har uppgått till cirka 1 300 000 SEK/år. Ramavtalets förväntade takvolym beräknas till maximalt 6 000 000 SEK för hela avtalsperioden.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören ska leverera kommunens verkliga behov.
Ramavtalet är helt utan volymförpliktelser och Partille kommun förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.