850168-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster på elområdet – Elhandel och portföljförvaltning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelElhandel och portföljförvaltning
BeskrivningUpphandlingen avser ett avtal, med en ensam leverantör, som omfattar att för Akademiska Hus räkning upphandla fysisk elkraft från Nord Pool för dygnets alla timmar till bolagets anläggningar och utföra handel mot Nasdaq OMX Commodities. Leverantören ska även erbjuda olika typer av finansiella instrument för handel av el, elcertifikat och ursprungsgarantier (UG), rådgivning samt ansvara för att det finns balansansvarig för samtliga Akademiska Hus uttagspunkter och inmatningspunkter.
Intern identifierare25/174
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314100 Tjänster på elområdet
Ytterligare klassificering (cpv): 09310000 Elektricitet, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000