See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av yrkesinriktad vuxenutbildning på gymnasial nivå samt yrkesinriktade insatser
Beskrivning: Upphandling av yrkesinriktad vuxenutbildning på gymnasial nivå inom Arbetsmarknad och vuxenutbildning i Göteborgs stad.
Intern identifierare: 0658/23
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Beställaren inbjuder genom denna annonsering alla intresserade Leverantörer att lämna anbud i detta enstegsförfarande. Efter att anbuden inkommit kommer kvalificering av Leverantörer och prövning av anbud att genomföras. Beställaren får förhandla med en eller flera Leverantörer gällande pris. Anbud kan komma att antas utan förhandling. Anbud som inte uppfyller ställda krav kommer att förkastas. Samtliga krav och villkor som ställs i denna upphandling gäller för hela ramavtalstiden.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
Ytterligare klassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Allmänna delar
Beskrivning: Arbetsmarknad och vuxenutbildning, nedan kallad Beställaren, genomför en ramavtalsupphandling. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallade Leverantören, att lämna anbud i upphandlingen i enlighet med detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor. Beställarens ambition med detta ramavtal är att erbjuda yrkesutbildning av god kvalitet inom kommunal vuxenutbildning på gymnasial nivå i enlighet med de övergripande målen för kommunal vuxenutbildning enligt 20 kap. 2 § skollagen. Vidare är Beställarens ambition med detta ramavtal att vid sidan av den kommunala vuxenutbildningen skapa insatser för kompetensförsörjning och omställning, möjliggöra för deltagare att arbeta och verka i samhället samt ge deltagarna möjlighet till vidare studier. Insatserna i detta ramavtal har sin utgångspunkt i Skolverkets nationella kurser. Insatserna ska ske med individanpassning och individualisering där varje deltagares behov och förutsättningar är i fokus.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ramavtalsområde 1 - Barn och fritid
Beskrivning: Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallade Leverantören, att lämna anbud i upphandlingen i enlighet med detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor. Beställarens ambition med detta ramavtal är att erbjuda yrkesutbildning av god kvalitet inom kommunal vuxenutbildning på gymnasial nivå i enlighet med de övergripande målen för kommunal vuxenutbildning enligt 20 kap. 2 § skollagen. Vidare är Beställarens ambition med detta ramavtal att vid sidan av den kommunala vuxenutbildningen skapa insatser för kompetensförsörjning och omställning, möjliggöra för deltagare att arbeta och verka i samhället samt ge deltagarna möjlighet till vidare studier. Insatserna i detta ramavtal har sin utgångspunkt i Skolverkets nationella kurser. Insatserna ska ske med individanpassning och individualisering där varje deltagares behov och förutsättningar är i fokus.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ramavtalsområde 2 - Bygg och anläggning
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ramavtalsområde 3 - El och energi
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Ramavtalsområde 4 - Fordon och transport
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Ramavtalsområde 5 - Försäljning och service
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Ramavtalsområde 6 - Hotell och turism
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Ramavtalsområde 7 - Industriteknik
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Ramavtalsområde 8 - VVS och fastighet
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Ramavtalsområde 9 - Vård och omsorg