85032-2020 - ÄndringSverige-Norrköping: Sopbilar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Fyrfackssopbilar
Referensnummer: ABV 2019/0318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar inköp av 14 stycken fabriksnya renhållningsfordon (lastbil med monterat sopskåp).
4 stycken fabriksnya renhållningsfordon som drivs med 100 % syntetdiesel HVO (Hydrogenated Vegetable Oil) och 10 stycken fabriksnya renhållningsfordon som drivs med CNG.
Skåpet skall vara 4-fackat och användas för insamling av rest- och matavfall samt förpackningar och tidningar. Detaljerade krav som fordonen och påbyggnad (sopskåp) ska uppfylla specificeras i avsnitt 4. Kravspecifikation.
Förändringar kan komma att ske utifrån bolagsbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.