85041-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programrelaterade tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av vårdadministrativt system för Avancerad Sjukvård i Hemmet (ASIH)
Referensnummer: SLSO 2021-2713
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SLSO:s uppdrag är att utveckla och bedriva hälso- och sjukvård över hela Stockholms län inom primärvård, psykiatri, somatisk specialistvård, habilitering och hjälpmedel samt forskning och utveckling. SLSO avser med denna upphandling teckna avtal med en leverantör gällande ett vårdadministrativt system till våra ASIH verksamheter.
Upphandlingen omfattar ett kontrakt där leverans och införandet av vårdadministrativt system för Avancerad Sjukvård i Hemmet (ASIH) inom Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO).
För att genomföra sitt uppdrag behöver ASIH ett väl fungerande vårdadministrativt system för att kunna göra planering per patient och hantera obegränsat antal patienter och medarbetare i systemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48445000 Programvara för kundhantering, 48814000 Medicinska informationssystem, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens områden och omfattning
SLSO har i uppdrag att bedriva verksamhet som säkerställer att patienter som har behov av avancerad sjukvård i hemmet får dessa tjänster levererade i hemmet.
Beskrivningen av Upphandlingens innehåll i ansökningsinbjudan kommer att utgöra en utgångspunkt för framtagandet av anbudsinbjudan för steg två. Eftersom dessa dokument är under framtagning kan de komma att avvika i förhållande till den beskrivning som lämnas här. Beskrivningen avseende det vårdadministrativa systemet i detta steg utgör således ej fastställda minimikrav och angivna volymer är till viss del baserad på kunskap om nuvarande leverans.
SLSO uppskattar avtalsvärdet för en fyraårsperiod till 4 miljoner kronor. Totalt beställningsbar omfattning är 5,5 miljoner kronor.