2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inköp av ny trailerdragare med fast trailer (Så kallad "Combistar" eller likvärdig)
Beskrivning: Inköp av ny trailerdragare med fast trailer (Så kallad Combistar) till FRA på Lovön. Fordonskombinationen är en lätt lastbil registrerad som dragfordon samt ett tungt släp.Trailern ska vara kopplad så att den framförs på samma sätt som en vanlig lätt lastbil men kan lasta upp till ca 3000 kg tack vare att skåpet i praktiken är ett tungt släp. Fordonet ska levereras fritt till FRA på Lovön. Avtal tecknas med en (1) leverantör.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34114000 Specialfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119145:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34140000 Tyngre motorfordon, 34210000 Fordonskarosser, 34211300 Karosser för lastfordon, 34223000 Släp- och påhängsvagnar