85067-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Databastjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rättsdatabas
Referensnummer: 200-5254-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen inbjuder till anbudslämning gällande behovet av uppdaterat juridiskt material i digital format.
Upphandlingen är uppdelad i två delar
* dels omfattande rättsdatabas som täcker övergripande behov och möter Länsstyrelsens alla verksamheter
* dels en djupgående och uttömmande rättsdatabas inom mark- och miljörätt.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en till två leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48610000 Databassystem, 48611000 Programvara för databas, 48612000 Databashanteringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länsstyrelsen inbjuder till anbudslämning gällande behovet av uppdaterat juridiskt material i digital form - rättsdatabas.
Upphandlingen är uppdelad i två delar, dels en omfattande rättsdatabas som täcker övergripande behov och möter Länsstyrelsens alla verksamheter, dels en djupgående och uttömmande rättsdatabas inom mark- och miljörätt.
Allmän beskrivning och syfte
Länsstyrelsen har behov av uppdaterat juridiskt material i digital form. Materialet ska omfatta bland annat lagar, rättsfall och praxis enligt angiven kravspecifikation samt vara ett samlat och lättillgängligt verktyg för anställda och andra behöriga inom myndigheten.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en till två leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av sådant verktyg i form av digital rättsdatabas.
Upphandlingen är uppdelad i två delar, dels en omfattande rättsdatabas, dels en specialiserad rättsdatabas inom mark- och miljörätt. Den breda rättsdatabasen som täcker övergripande behov och ska möta all den verksamhet Länsstyrelsen har, ska kunna användas av flertalet medarbetare inom myndigheten medan den rättsdatabas som är djupgående och uttömmande avseende mark- och miljörätt endast avses användas av en del av länsstyrelsens medarbetare.