Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pålsjö Äng Nybyggnation
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Helsingborgshem söker en entreprenör för uppförande av 72 st. hyresrätter enligt i förfrågningsunderlaget bifogade handlingar.
På fastigheterna Koret 1 och Klockaren 1 som ligger på Pålsjö skall byggas 3 st. flerbostadshus och 11 st. radhus samt komplementsbyggnader. På Koret 1 byggs det ett underjordiskt garage samt att flerbostadshusen har källare. På Klockaren 1 grundläggs samtliga byggnader med platta på mark.
Arbetsnamnet för projektet är ”Pålsjö Äng.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen