85126-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Medicinska hjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Överflyttningshjälpmedel - HMC
Referensnummer: RJL 2021/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköpings län och länets kommuner avser att upphandla överflyttningshjälpmedel med tillhörande tillbehör och reservdelar, så som vridplatta med och utan stödhandtag, repstege, uppresningsbälte och väst samt överflyttningsplattformar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen