2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av dokument- och bearbetningssystem
Beskrivning: Denna upphandling har till syfte att förstärka länsstyrelsernas förmåga att digitalt skapa, redigera, dela och bevara säkerhetsskyddsklassificerade handlingar. Länsstyrelsens verksamhet är spridd över flera geografiska platser och sammankopplad via länsstyrelsernas nätverk samt ett säkerhetsskyddat nät. För att effektivisera samarbete, informationsutbyte och dokumenthantering krävs ett system som möjliggör säker och smidig bearbetning och delning. Systemet ska uppfylla krav på säkerhetsskydd, användarvänlighet och tillgänglighet. Det ska även vara framtidssäkert och skalbart. Systemet kommer att användas av samtliga länsstyrelser i en gemensam miljö. Länsstyrelserna har ett behov av ett system som möjliggör delning av dokument (under bearbetning) och handlingar (fastställda) i olika format. Användare ska kunna skapa och bearbeta dokument och handlingar samt bifoga bildunderlag, rapporter, anteckningar med mera. Användare i systemet ska kunna söka, läsa, bearbeta och redigera dokument och handlingar. Sekretessgrund och säkerhetsskyddsklassning ska kunna appliceras och förändras på dokument och handlingar. Systemet behöver ha behörighetsstyrning för dokument och handlingar utifrån olika parametrar. Systemet kan inte ha access till Internet eller andra tjänster, nätverk eller molntjänster. Systemet ska därför kunna uppdateras och licenseras offline. Systemet ska kunna generera applikation-, system- och säkerhetslogg i realtid.
Intern identifierare: 115-49447-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000