851625-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Rivning och förberedande anläggningsarbeten – Rivning och återställning efter rivning av byggnad R2, R3 samt R4 Solna
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRivning och återställning efter rivning av byggnad R2, R3 samt R4 Solna
BeskrivningUppdraget avser rivning och återställning efter rivning av byggnad R2, R3 ,R4 lågdel R1 samt mur- och brokonstaruktion på Solan sjukhus område. På grund av Jul- och Nyårsledigheter kommer inkommande frågor inte att hanteras förrän vecka 3, 2026.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116417:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45111213 Tomtrivning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten