85169-2026 - Resultat
Sverige – Inkasso – Inkassotjänster 2026- Stockholms stad
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInkassotjänster 2026- Stockholms stad
BeskrivningStadens nämnder och deltagande bolag ska anlita det inkassoföretag som staden centralt har upphandlat för kravverksamhet. Uppdraget får inte omfatta överlåtande av fodringar. I stadens nu gällande regler för ekonomisk förvaltning står bland annat att om fordran inte har betalats ska krav- och inkassoåtgärder vidtagas. Syftet med upphandlingen är att ge förutsättningar för en rationell och enkel hantering av inkassotjänster, som främjar hög effektivitet i administrationen. Viktigt för staden är att få en hög återvinningsgrad av förfallna fordringar, att leverantören har dokumenterade rutiner och kvalitetssäkrade processer samt agerar med god balans mot gäldenärerna och är en professionell partner till Stockholms stad.
Intern identifierareKS 2025/1215
Typ av förfarandeÖppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79940000 Inkasso
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningKommunstyrelsen i Stockholms stad, genom dess stadsledningskontor, bjuder härmed in till anbudsgivning avseende Inkassotjänster 2026- Stockholms stad. Stadens nämnder och deltagande bolag ska anlita det inkassoföretag som staden centralt har upphandlat för kravverksamhet. Syftet med upphandlingen är att ge förutsättningar för en rationell och enkel hantering av inkassotjänster, som främjar hög effektivitet i administrationen. Viktigt för staden är att få en hög återvinningsgrad av förfallna fordringar, att leverantören har dokumenterade rutiner och kvalitetssäkrade processer samt agerar med god balans mot gäldenärerna och är en professionell partner till Stockholms stad.
Intern identifierareInkassotjänster 2026- Stockholms stad