Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.trafikverket.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processtöd till avdelning Västlänken
Referensnummer: KOM-412265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikverket ska upphandla en resurs som processtöd. Som processtöd ansvarar du främst för att samordna arbetssätt kring underrättelsehantering i systemet Lime UR/ÄTA, förbereda för överlämning till förvaltaren av BIM-modeller (Byggnadsinformations-modeller) samt generellt stöd inom digital projekthantering med fokus på BIM.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen