2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inbjudan till utställning för enteralt nutritionsmaterial samt sondnäringar och kosttillägg
Beskrivning: Kategorin omfattar produkter för enteral nutrition, inklusive utrustning såsom enterala sprutor, matningssonder, gastrostomiportar, gastrostomikatetrar, behållare för sondnäring och nutritionspumpar, samt sondnäringar och kosttillägg. Produkterna används för säker och effektiv tillförsel av komplett eller kompletterande näring till patienter med nedsatt eller otillräckligt näringsintag, både vid enteral matning och som stöd för det dagliga näringsbehovet.
Intern identifierare: Kommande nutritionsupphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 15880000 Speciella näringsprodukter, 33692300 Enteral nutrition, 42122411 Nutritionspumpar