852088-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Projektledare/byggledare el till kraftförsörjning järnväg inom Ostlänken.
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektledare/byggledare el till kraftförsörjning järnväg inom Ostlänken.
Beskrivning.Projektledaren utgör ett stöd till projektledningen i beställarorganisationen och rapporterar till Trafikverkets projektchef för aktuell entreprenad eller tilldelat teknikområde. Projektledaren ansvarar för att samordna och arbetsleda beställarens projekt och byggled-ning inklusive de specialister som avropats till respektive entreprenad samt med hjälp av både byggledning och specialister samt projektingenjör hantera kontrakts och ekonomi frå-gor i samverkan med entreprenör. Arbetet utförs i enlighet med Trafikverkets styrande do-kument och aktuella entreprenadkontrakt.
Intern identifierareKOM-419585
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareProjektledare/byggledare el till kraftförsörjning järnväg inom Ostlänken.