85225-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av licensförsörjningspartner
Referensnummer: 2023-2805
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Säkerhetspolisen har behov av att anskaffa ett (1) Ramavtal med en (1) Leverantör i rollen som licensförsörjningspartner för att säkerställa det löpande behovet av färdigutvecklad programvara inklusive tillhörande support och underhåll samt Produktnära Tjänster i enlighet med upphandlingsunderlaget. Vidare ska rådgivning och sakkunnighet i licensrelaterade ärenden ingå i Tjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen