2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för miljökonsult i byggprojekt omfattande miljösamordnare, miljöinventering, återbruksinventering, avfallsplanering och klimatberäkningar
Beskrivning: Uppdraget omfattar miljökonsulttjänster för SFV:s byggprojekt gällande miljösamordnare, miljöinventering, återbruksinventering, avfallsplanering och klimatberäkningar. Ramavtalet omfattar byggprojekt från generaldirektörens beslutsmandat och uppåt vilket i nuläget motsvarar en projektkostnad på över 10 miljoner kr. Ramavtalet är inte exklusivt utan andra upphandlingar kan förekomma. Uppskattat värde för ramavtalet uppgår till ca 3 miljoner kr per år. Första ramavtalsperioden kan vara lägre än övriga eftersom resurser i pågående projekt redan är tillsatta. Ramavtalets takvolym uppgår till 15 miljoner kr. SFV garanterar inga volymer på ramavtalet. Upphandlingen avses resultera i ramavtal med 3 konsultfirmor. Avropsätt omfattar både rangordning och förnyad konkurrenssättning. För uppdrag med förnyad konkurrensutsättning kan följande tilldelningskriterier nyttjas: • bedömning av inlämnad uppdragsbeskrivning, • kompetens och erfarenhet av specifikt område, • uppskattade timmar för uppdraget, • rese- och traktamentskostnader, och • när uppdraget kan påbörjas och avslutas
Intern identifierare: 2549/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 90712000 Miljöplanering, 90713000 Miljörådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000