852380-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Senior Projektplanerare, Göteborg-Borås och Bibana Mölnlycke
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSenior Projektplanerare, Göteborg-Borås och Bibana Mölnlycke
BeskrivningResurskonsult senior produktionsplanerare, Ny järnväg Göteborg–Borås och Bibana Mölnlycke. I uppdraget ingår att genomföra och projektleda förekommande uppgifter inom programmet som • Verifiera byggbarhet utifrån systemhandlingars anläggningslösningar • Arbeta fram etappisering av anläggningen som del av tid- och ekonomiuppföljning • Projektleda konsulter och resurser under projektering av ingående teknikslag • Aktivt delta i arbetet med att ta fram ram- och tekniska beskrivningar (TB) med utgångspunkt i systemhandlingar. • Utveckla arbetssätt och rutiner för att följa upp och styra kommande entreprenader • Identifiera kostnadsbesparande lösningar
Intern identifierareKOM-419615
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareSenior Projektplanerare, Göteborg-Borås och Bibana Mölnlycke