2. Förfarande
Förfarande
Titel: E11 - Ny sluss och farled - Trollhätte kanal Lilla Edet
Beskrivning: E11 - Ny sluss och farled - Trollhätte kanal Lilla Edet Upphandling avser projektering och utförande av sluss och farled i nytt läge i Lilla Edet. Denna entreprenad är en del av program slussar Trollhätte kanal där Trafikverket i samarbete med Sjöfartsverket har fått i uppdrag att anlägga nya slussar i nytt läge i Lilla Edet, Trollhättan och Vänersborg.
Intern identifierare: KOM-417645
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: E11 - Ny sluss och farled - Trollhätte kanal Lilla Edet