85248-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ESKILSTUNA: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0021.222 MrLv-Nybyggnad Projektering Halmstad
Referensnummer: 4004/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering av: Ny Hallbyggnad för förvaring och utbildning av Lv-system 103 (Patriot).
Byggnaden med en total area på ca: 20 800 m2 BTA, utgörs av utbildningshallar, specialsalar, en materielunderhållshall, lektionssalar, kontor för ca 200 personer med pentryn och sittytor, en aula för ca 100 personer och omklädnadsrum för 370 personer. Övriga areor är fördelade på fastighetens- och verksamhetens- teknikutrymmen samt korridorer, trappor, hissar, förråd mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen