Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Vilhelmina
Referensnummer: UH-2022-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90911200 Städning av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Vilhelmina Fastighetsförvaltning AB som förvaltar Vilhelmina kommuns och Vilhelmina Bostäders (VIBO) fastigheter och avser nu att gå ut i upphandling rörande lokalvård av ca 41 000 kvadratmeter. Entreprenaden omfattar städning med tillhörande arbetsuppgifter i de utrymmen som är uppräknade i förfrågningsunderlaget. Entreprenaden omfattar städning av skolor, kontorsmiljö och trapphusstäd m m. Upphandlingen är så uppbyggd att en entreprenör kan lägga anbud på en, flera eller samtliga objektsgrupper.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
städtjänster