8537-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av två förskolor
Referensnummer: 2018-00450
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nybyggnation av två förskolor; Blågull och Församlingshuset. Förskolorna ska certifieras enligt Miljöbyggnad SILVER. Varje förskola kommer att utvärderas som en separat entreprenad och kontrakt tilldelas för varje enskild entreprenad. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller två entreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45442100 Målning, 71550000 Smedtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen