8539-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Juridiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende markförhandling/ fastighetsjuridik
Referensnummer: 19-0032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Markförhandlare, Tekniska konsulter
Orientering om upphandlingen
Beställaren avser att med denna upphandling ingå ramavtal avseende rubricerande tjänster.
Huvudsakligen är uppdragen som heltid eller deltidtjänster där kontrakterade resurser är stationerade hos Beställaren
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71319000 Sakkunnig juridisk hjälp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har i ett initialt läge behov av motsvarande ca 3 heltidstjänster (troligt fördelat på 4-5 tjänster) och beställaren har bedömt ett behovet av denna tjänst kommer öka efterhand. Kontrakten som kommer ingås med detta ramavtal är oftast ett årskontrakt med möljighet till förlängning (oftast ett år till). Kortare kan förekomma
Beställaren kommer tilldela kontrakt efter förnyad konkurrensutsättning. I och med detta kommer krav på tjänsterna att specifiseras. Intervjuer kan förekomma.TIlldelningskriterier är i prioriteringsordning där beställaren i första hand utgår från "bäst lämpad för uppdraget" och i andra hand pris (se genomförandebeskrivning)
Ramavtalet planeras gälla fr o m 2019-11-08 t o m 2023-11-07 (4år). Efter 2021-11-07 (2år) har båda parter rätt att säga upp ramavtalet med 3 månaders varsel. Uppsägning ska ske skriftligen.