2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI Sekvenseringsutrustning
Beskrivning: Molekylär diagnostik och klinisk genetik planerar att upphandla en IVDR-märkt helhetslösning för sekvensering (NGS) inklusive instrument, tillhörande reagenser, mjukvara samt service- och supportavtal för molekylär diagnostik. Syftet med denna RFI är att inhämta information från leverantörer för att kartlägga marknaden och identifiera möjliga lösningar inför en eventuell framtida upphandling. Sekvenseringsutrustningen kommer att användas inom rutindiagnostik för genetiska och patologiska analyser, inklusive identifiering av mutationer, ärftliga sjukdomar, cancerrelaterade genetiska förändringar samt tillämpningar inom precisionsmedicin. Berörda patientgrupper omfattar patienter med misstänkta eller kända genetiska sjukdomar, cancerpatienter samt patienter med sällsynta diagnoser.
Intern identifierare: UPPH2025-00400
Förfarandets viktigaste kännetecken: Öppet förfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000