85443-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Undersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NKI mätning
Referensnummer: IN-IN22-0244
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser NKI-undersökningar avseende den allmänna kollektivtrafiken i Sörmlands län. I uppdraget ingår att utifrån Köparens kvalitetsmål (att kundnöjdheten avseende den allmänna kollektivtrafiken ökar samt att allmänhetens nöjdhet avseende den allmänna kollektivtrafiken ökar) mäta allmänhetens, det vill säga såväl resenärers som icke-resenärers, uppfattning om och nöjdhet med den allmänna kollektivtrafik som erbjuds i Sörmlands län.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 1 MSEK per år.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym/takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 7 MSEK exkl. moms.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311200 Genomförande av undersökningar, 79342310 Kundundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Två undersökningar per år ska genomföras, en under våren och en under hösten. Vårens undersökning innefattar undersökning ombord på bussarna medan höstens undersökningar innefattar såväl undersökningar ombord som undersökning per telefon. Såväl ombordundersökning på våren som ombordundersökning på hösten ska genomföras under en 10 veckors undersökningsperiod.
Ombordundersökningarna ligger också till grund för trafikavtalsuppföljning med trafikföretag som utför den allmänna kollektivtrafiken.
Uppdraget beskrivs närmare i dokument Kravspecifikation.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.