See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Helikoptertjänster
Beskrivning: Sametinget ansvarar för arbetet med riksgränsstängsel och vissa renskötselanläggningar. I arbetet med riksgränsstängsel och vissa renskötselanläggningar ingår bland annat underhåll och besiktning av riksgränsstängsel. I samband med detta har Sametinget behov av helikoptertransporter - både av personer och av gods - till platser som ligger långt från vägar och är svårtillgängliga på annat sätt.
Intern identifierare: 2025-2381
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning
Ytterligare klassificering (cpv): 60400000 Flygtransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Helikopter
Intern identifierare: 1757318-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1. Norrbottens norra
Beskrivning: I det här delområde sker utflygning från eller i närheten av Kiruna.
Intern identifierare: 1790558-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2. Norrbotten
Beskrivning: I det här delområde sker utflygning från eller i närheten av Porjus eller Ritsem.
Intern identifierare: 1808808-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3. Norrbotten södra
Beskrivning: I det här delområde sker utflygning från eller i närheten av Arjeplog eller Merkenes.
Intern identifierare: 1808810-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde 4. Västerbotten
Beskrivning: I det här delområde sker utflygning från eller i närheten av Tärnaby eller Klimpfjäll.
Intern identifierare: 1790562-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Delområde 5. Jämtland
Beskrivning: I det här delområde sker utflygning från Östersund eller Grövelsjön
Intern identifierare: 1790563-5