2. Förfarande
Förfarande
Titel: GPU Lab Extension
Beskrivning: Upphandlingen avser anskaffning av stödjande infrastruktur för att bygga ett fullt integrerat och storskaligt datorkluster. Syftet är att integrera befintliga GPU-servrar i ett enhetligt kluster för att möjliggöra avancerade och storskaliga arbetsbelastningar inom artificiell intelligens (AI) och maskininlärning (ML). Föremålet för upphandlingen är en komplett, integrerad lösning som omfattar följande huvudkomponenter: Hanteringsservrar (Management Servers) Lagringsservrar med hög densitet (High-Density Storage Servers) Nätverksväxlar, inklusive en InfiniBand Fabric-växel samt Ethernet-växlar för in-band och out-of-band-hantering. Nätverkskort (NICs) Tillbehör, såsom rackmonterade strömfördelningsenheter (PDU), kablage, transceivrar och andra anslutningstillbehör för att säkerställa en komplett installation. Upphandlingen omfattar endast leverans av hårdvara med standardgaranti. Installation, konfiguration eller mjukvara ingår inte.
Intern identifierare: LTU-2676-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 30210000 Databehandlingsmaskiner (maskinvara)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: GPU Lab Extension