See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetsträningsplatser Luleå
Beskrivning: Luleå kommun avser köpa arbetsträningsplatser med syfte att för sina deltagare behålla och utveckla kompetens, vilket kan leda till ökad anställningsbarhet. Med deltagare avses personer som står långt ifrån arbetsmarknaden och varken arbetar eller studerar. Anledningen kan exempelvis vara avsaknad av etablering på arbetsmarknaden, långtidsarbetslöshet på grund av sjukdom eller funktionsnedsättning eller att deltagaren är nyanländ i Sverige.
Intern identifierare: KLF 2025/1360
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete
Ytterligare klassificering (cpv): 98513100 Bemanningstjänster för enskilda
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Arbetsträningsplatser Luleå