2. Förfarande
Förfarande
Titel: Produktnära Tjänster för digital arbetsplats
Beskrivning: Stockholms stad (inklusive deltagande bolag, nedan gemensamt kallade Staden) bjuder härmed in leverantörer att inkomma med Anbud i upphandlingen av Ramavtal avseende Produktnära Tjänster för digital arbetsplats enligt de förutsättningar som anges i detta Upphandlingsdokument med tillhörande bilagor. Leverantörer ska erbjuda olika typer av Digitala Enheter och Kringutrustning inklusive logistik för hantering av dessa enheter. De Digitala Enheterna är t.ex. smarta telefoner, surfplattor, bärbara datorer, stationära datorer. Kringutrustning omfattar exempelvis mobiltelefoner, laddare, extrabatteri, datormus, tangentbord, skärmar, dockningsstationer och digital mediaspelare. Upphandlingen omfattar även ansvar för Produktnära Tjänster som: - preparering - leverans till och från Stadens Verksamhetsställen - återtag - reparationer av Produkter - tjänst för att montera och installera. Fabriksnya Digitala Enheter kommer att hyras på 24 respektive 36 månader. Nyttjanderättsperiod för Återanvänd Digital Enhet är högst trettiosex (36) månader, antal månader anges av Staden i Kontrakt. Kringutrustning kommer att köpas.
Intern identifierare: KS 2024/1013
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72500000 Datortjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213300 Stationär dator, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237200 Datortillbehör, 32250000 Mobiltelefoner, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72610000 Datastöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Produktnära Tjänster för digital arbetsplats