See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Mark, VA och finplanering
Beskrivning: Vaxholms stad och Roslagsvatten inbjuder till anbudsgivning gällande - Ramavtal Mark, VA och finplanering med diarienummer KS 2025/172, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Upphandlingen är gemensam för Vaxholms stad och Roslagsvatten AB, men Roslagsvatten är endast avropsberättigad avseende va-arbeten inom ramen för projektet Vaxholms kajer (del A nedan). Det innebär att vissa arbeten beställs och betalas av Roslagsvatten. (I de olika upphandlingsdokumenten används begreppen "Staden" eller "Beställaren", men de avser båda organisationerna). Ramavtal avses tecknas med tre (3) leverantörer, förutsatt att så många godkända anbud inkommer. Ramavtalet startar under Q1/2026 (preliminärt), och gäller i två år, med möjlighet till förlängning i två omgångar om ett år vardera. Avtalsperioden kan alltså bli max fyra år. Detta ramavtal gäller för: A. avrop av tjänster för renovering av Vaxholms kaj, mark, VA och finplanering (se AFC.1). Renoveringen pågår enligt plan i olika etapper; samt B. avrop av tjänster till underhåll, nybyggnation och övriga entreprenadprojekt i Vaxholm. Arbeten framgår av mängdförteckningar, men som exempel kan nämnas: Schaktarbeten för: - Pumpstation - VA Fyllningsarbeten för: - VA-ledningar och dagvattendragning - Gata och mark Anläggningsarbeten: - Asfaltering - Kanalisation - VA-ledningar och pumpstation - Hårdgjorda ytor för finplaneringsentreprenad Finplaneringsarbete: - Ytskikt- och utsmyckningsarbete - Belysningsarbete - Stenarbeten - Plantering av växter och blommor - möblering bänkar, papperskorgar mm. Entreprenadform – ersättningsform Varje avrop kommer normalt resultera i en separat utförandeentreprenad, generalentreprenad, med villkor enligt AB04 - se mall för Entreprenadkontrakt. Ersättningsformen är – om inget annat anges i Avropsförfrågan – ersättning med fasta à priser enligt ”07 Prissatta mängdförteckningar”. De inledande avropen bedöms gälla kajrenoveringen och dess avslutande arbeten, och kommer att ske i etapper enligt plan (se handling 09.04). Ramavtalet innebär ingen exklusivitet. Beställarna har rätt att införskaffa motsvarande tjänster från andra leverantörer. Alla detaljer om upphandlingen, omfattning, krav och kontraktsvillkor framgår av upphandlingsdokumenten, se 1.7 nedan. Övrigt: Mer information om Vaxholms stad, kaj-renoveringen och pågående projekten framgår av www.vaxholm.se (http://www.vaxholm.se/).
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45241100 Anläggningsarbeten för kajer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115931:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45231110 Rörläggningsarbete, 45332000 VA- och dräneringsarbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Bl.a. förlängningsoptioner