85587-2019 - ÄndringSverige-Lidingö: Biblioteksmöbler
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medieförvaring till Lidingö stads stadsbibliotek
Referensnummer: 18/294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39155000 Biblioteksmöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende medieförvaring till Lidingö stads (Staden) nya stadsbibliotek som flyttar in i det renoverade stadshuset hösten 2019.
Stadens bibliotek är mycket uppskattat och det nya biblioteket ska fortsätta vara en attraktiv mötesplats för Lidingöbor och besökare i alla åldrar. Stadsbiblioteket ska erbjuda ett attraktivt litteraturutbud och genom engagerande aktiviteter öppna vägar till litteraturen. På biblioteket ska Lidingöborna kunna fördjupa sina kunskaper och intressen, hitta information för att lösa uppgifter och ges förutsättningar för fritt åsiktsutbyte. Här är det medierna, upplevelserna och mötena som får ta plats. Ledorden för inredningen är milt, vänligt och omsorgsfullt.