2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift och underhåll av vägräcken
Beskrivning: Driftentreprenad avseende drift och underhåll av vägräcken. Utförande av reparation och underhåll av befintliga vägräcken och broräcken samt montering av nya vägräcken. I arbete ingår förutom vägräcken även bult och stolpar, d.v.s. leverans av färdig produkt. Entreprenören ska i varje särskilt fall själv skaffa nödvändig kännedom om markförhållandena för aktuellt arbete.
Intern identifierare: 25_24/107
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 34928100 Vägräcken
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsumma
Beskrivning: drift och underhåll av vägräcken i Jönköpings
Intern identifierare: 1782031-0
Ytterligare klassificering (cpv): 34928100 Vägräcken, 45233280 Uppförande av vägräcken
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för senare avrop för utförande av reparation och underhåll av befintliga vägräcken och broräcken samt montering av nya vägräcken. I arbete ingår förutom vägräcken även bult och stolpar, d.v.s. leverans av färdig produkt. Entreprenören ska i varje särskilt fall själv skaffa nödvändig kännedom om markförhållandena för aktuellt arbete. Ramavtal avses tecknas med två (2) anbudsgivare. Fördelning av uppdrag/avrop kommer att ske genom rangordning (se AFC.43). Ramavtalets värde uppskattas till ca 2 MSEK per år. Volym kan dock inte garanteras, utan uppskattat värde tjänar endast i orienterande syfte. Avtalet gäller i fyra (4) år För arbetena gäller att Jönköpings kommuns egen verksamhet, Produktion Gata Park Skog, kan komma att åta sig delar av arbetena efter tillgång på utförande-resurser.
Intern identifierare: 1792661-1