See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal planarkitekt/samhällsplanerare - 2
Beskrivning: Inbjudan till anbudsgivning – Ramavtal planarkitekt/samhällsplanerare Upphandlingsenheten Mora, Orsa, Älvdalen inbjuder leverantörer att lämna anbud i upphandling av ramavtal för konsulttjänster inom planarkitektur/samhällsplanering för kommunerna Mora, Orsa, Älvdalen och Vansbro. Omfattning av upphandlingen Upphandlingen avser konsultstöd inom två (2) delar: Del 1. Detaljplaner - Arbete med detaljplaner, samt relaterade uppdrag/uppgifter. Del 2. Översiktsplaner - Arbete med översiktsplaner samt relaterade uppdrag/uppgifter. Utöver ovanstående ingår även uppdrag inom respektive del, som exempelvis kan vara: Rådgivning och stöd i planeringsfrågorAtt fungera som bollplank för den kommunala organisationenBidra med expertkunskap inom samhällsplanering Dessa tjänster kommer att avropas inom del 1 och/eller del 2, beroende på vilken del Beställaren bedömer är mest relevant för uppdragets karaktär. Ramavtal planeras att tecknas med upp till fyra (4) leverantörer per del och avtal gäller i maximalt fyra (4) år. Avtalstiden är ett (1) år, men med ensidig rätt för Beställare att avropa två (2) st förlängningsoptioner, där den första uppgår till maximalt två (2) år och där den andra uppgår till maximalt ett (1) år. Upphandlande myndigheter/Beställare Avtalet omfattar behov hos följande upphandlande myndigheter (tillika Beställare): Mora kommunOrsa kommunÄlvdalens kommunVansbro kommunDeltagande myndigheters möjligheter att avropa från kommande ramavtal förutsätter att de har organisatoriska och rättsliga förutsättningar för detta. Om sådana förutsättningar förändras kan berörd myndighet komma att avstå från att använda ramavtalet, utan påverkan på övriga deltagande myndigheter. Syfte Syftet med upphandlingen är att säkerställa tillgång till kvalificerade konsulter med relevant kompetens och erfarenhet inom respektive del för att möta kommunernas varierande behov under avtalsperioden. Anbudsinlämning Det är möjligt att lämna anbud på båda delarna (del 1 och del 2) eller endast på en av delarna (del 1 eller del 2). För del 1 - Detaljplanearbete ska anbud innehålla: En (1) namngiven konsult - MedelEn (1) namngiven konsult - HögEtt (1) referensuppdrag för namngiven konsult - MedelEtt (1) referensuppdrag för namngiven konsult - HögEtt (1) CV namngiven konsult - MedelEtt (1) CV namngiven konsult - HögPrisuppgift, samt övriga intyg/uppgifter i enlighet med anbudsformulär För del 2 - Översiktsplanearbete ska anbud innehålla: En (1) namngiven konsult - HögEtt (1) referensuppdrag för namngiven konsult - HögEtt (1) CV namngiven konsult - HögPrisuppgift, samt övriga intyg/uppgifter i enlighet med anbudsformulär Observera: Konsulter från underleverantörer får anges, men särskild blankett ska fyllas i och undertecknas av både anbudsgivaren och underleverantören.Angivna konsulter utgör den konsultorganisation som ska tillhandahållas vid avrop (se kapitel AUC.336 i Administrativa föreskrifter).Samma namngivna konsult får inte anges på både Medel och Hög inom Del 1.Samma namngivna konsult får däremot anges på antingen Medel eller Hög inom Del 1 - detaljplaner och inom del 2 - översiktsplaner. Avrop och rangordning Avrop från ramavtalet sker enligt rangordning, beskrivet i kapitel AUC.42 i Administrativa föreskrifter. Utvärdering av anbud Anbud utvärderas per del enligt principen mest ekonomiskt fördelaktiga anbud, baserat på bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Kvalitetsbedömning sker utifrån referenters/referenspersoners utvärdering av namngivna konsulter i angivna referensuppdrag (se bilaga 07.4 Utvärdering). Varmt välkomna att lämna anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71410000 Stadsplanering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ramavtal planarkitekt/samhällsplanerare - Detaljplan
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121558:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningsoptioner
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ramavtal planarkitekt/samhällsplanerare - Översiktsplan
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121558:Lot:2