Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphöjning av uppställningsytorna A, B och C i Halmstad Hamn.
Referensnummer: TFN 2016/00480
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ytorna ska höjas för att klara framtida regn och översvämningar. Yta A är ca 40 000 m² och yta B är ca 100 000 m².
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45236000 Markanläggning, 45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen