85719-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Systemutvecklare
Referensnummer: TSG 2022-5895
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Transportstyrelsen upphandlar ett ramavtal avseende systemutvecklare. Myndigheten har ett stort
behov av resurser avseende systemutveckling de kommande åren och uppskattar behovet under
ramavtalsperioden till ca 75-130 resurser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Öppet förfarande