85750-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering avseende farligt avfall
Referensnummer: C 2019-1150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transportförberedelse och omhändertagande av Chalmers totala uppkomst av farligt avfall såsom kemikalieavfall, riskavfall, elektronikavfall och övrigt farligt avfall på ett för miljön skonsamt sätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen